Kun kirurginen tarkkuus on ratkaisevan tärkeää, huolellinen valmistautuminen voi ratkaista lopputuloksen. Etelä-Tanskan yliopistollisessa sairaalassa Stratasys J5 MediJet -3D-tulostinta hyödynnetään edistyneiden lääketieteellisten mallien valmistukseen, mikä tukee tehokkaasti suunnittelua, koulutusta ja tutkimusta.
Etelä-Tanskan yliopistollisessa sairaalassa Esbjergissä potilaskohtaisten 3D-mallien tarve on kasvanut nopeasti. Kirurgeille kyse ei ole pelkästään teknologiasta – vaan mahdollisuudesta suunnitella toimenpiteet entistä tarkemmin, vähentää riskejä ja varmistaa jokaiselle potilaalle parhaat mahdolliset lähtökohdat jo ennen leikkausta.
Aiemmin sairaalan suu-, leuka- ja kasvojenkirurgian osasto käytti ulkopuolisia toimittajia anatomisten mallien valmistamiseen korjaavia leukaleikkauksia varten. Kysynnän kasvaessa prosessista tuli kuitenkin yhä vaikeammin hallittava. Toimitusajat, kustannukset ja tarve nopeille muutoksille tekivät yhteistyöstä ulkopuolisen kumppanin kanssa haastavaa ja hidasta.
Kestävämmän ratkaisun löytämiseksi otettiin yhteyttä tohtori Michael Boelstoft Holteen, joka työskenteli tuolloin paikallisessa yliopistossa. Hänen ehdotuksensa oli selkeä: sairaalan tulisi rakentaa oma sisäinen 3D-toiminta, jotta mallit voidaan tuottaa paikan päällä – lähellä hoitoa ja päätöksentekoa.
3D Lab Denmark perustetaan
Vuonna 2018 perustettiin 3D Lab Denmark – sairaalan oma laboratorio, jonka tavoitteena on vastata kasvavaan tarpeeseen potilaskohtaisille hoitoratkaisuille. Laboratoriossa insinöörit ja kliinikot tekevät tiivistä yhteistyötä kehittääkseen yksilöllisiä malleja ja kirurgisia ohjureita, jotka tukevat suunnittelua, koulutusta ja tutkimusta.
Toiminta käynnistyi yhden materiaalin malleilla, joita valmistettiin SLA-3D-tulostimella. Mallit olivat riittävän tarkkoja, ja niille syntyi nopeasti kysyntää myös muilla sairaalan osastoilla. Perustamisensa jälkeen 3D Lab Denmark on tuottanut yli tuhat 3D-tulostettua osaa ja vakiinnuttanut asemansa tärkeänä osana kliinistä toimintaa.
Siitä kehittyi innovaatioiden keskus. Kirurgeilla oli ideoita, jotka synnyttivät keskustelua ja avasivat uusia mahdollisuuksia 3D-tulostuksen hyödyntämiseen.
Michael Boelstoft Holte, Ph.D., M.Sc., 3D Lab Denmarkin johtaja
Ajan myötä professori Holte ja hänen tiiminsä huomasivat, ettei yhden materiaalin 3D-tulostin enää vastannut tarvetta edistyneemmille malleille, kuten ontelorakenteille, monivärisille malleille, monimateriaalitulosteille tai realistisemmille malleille tutkimuksen ja kirurgisen suunnittelun tueksi.

Vasemmalta: insinöörit Henrik Sæderup ja Alexandru Diaconu sekä 3D Lab Denmarkin johtaja Michael Boelstoft Holte.
Siirtyminen J5 MediJet -ratkaisuun
Etsiessään kehittyneempää 3D-tulostinta laboratorio päätyi Stratasys J5 MediJet PolyJet -ratkaisuun. J5 MediJet on mahdollistanut kirurgisten ohjainten valmistuksen bioyhteensopivista ja steriloitavista materiaaleista, ja sillä voidaan tuottaa malleja erittäin tarkalla pintalaadulla sekä vaihtelevalla joustavuudella ja pehmeydellä.
Lyhyessä ajassa MediJetin käyttöönoton jälkeen sairaalan kliininen henkilöstö on hyödyntänyt 3D-malleja preoperatiivisessa suunnittelussa, kirurgisissa ohjaimissa, potilasohjauksessa ja tutkimuksessa. Tulosteita ei tilaa ainoastaan suu- ja leukakirurgian osasto – myös ortopedia sekä korva-, nenä- ja kurkkutautien yksikkö hyödyntävät malleja aktiivisesti.
Sanotaan, että kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa – mutta 3D-tuloste kertoo enemmän kuin tuhat kuvaa. Mahdollisuudet ovat rajattomat.
Michael Boelstoft Holte, Ph.D., M.Sc., 3D Lab Denmarkin johtaja

Haluatko perehtyä aiheeseen tarkemmin?
Tutustu oppaaseen Surgical Planning with 3D Printed Anatomical Models ja näe, miten 3D-tulostetut anatomiset mallit tehostavat kirurgista suunnittelua ja parantavat sekä hoitotuloksia että kustannustehokkuutta.
Parempia hoitotuloksia ortopedisissa toimenpiteissä
Sairaalan tutkijat selvittävät parhaillaan optimaalista menetelmää asentoa ohjaavien mallien suunnitteluun ja tulostamiseen olkanivelen tekonivelleikkauksia varten. Glenoidikomponentin sijoittelu voi poiketa merkittävästi anatomisesta asennosta, ja 3D-tulostettu ohjuri auttaa kirurgia asettamaan proteesin tarkemmin paikoilleen.
Tutkimuksen tavoitteena on tunnistaa tehokkain työnkulku kirurgisten ohjureiden valmistukseen. Lisäksi tutkijat arvioivat, parantaako 3D-tulostettujen ohjureiden käyttö merkittävästi leikkaustuloksia – ja professori Holten mukaan sairaalan kirurgit ovat jo ottaneet 3D-tulostetut ohjurit käyttöönsä.
Kirurgit sanovat jo, että he eivät tee tätä leikkausta ilman 3D-tulostettua ohjuria.
Michael Boelstoft Holte, Ph.D., M.Sc., 3D Lab Denmarkin johtaja
Tulevaisuuteen katsoessaan professori Holte tutkii uusia kehityssuuntia, kuten automaatiota ja tekoälyä, koulutusta ja harjoittelua sekä 3D-tulostuksen yhdistämistä muihin teknologisiin innovaatioihin.
Mahdollisuuksia on paljon. Osaamisemme kehittyy yhteistyössä kliinisen henkilöstön kanssa sekä verkostoitumalla eri ammatillisissa foorumeissa. 3D-laboratoriot ympäri maailmaa seuraavat tätä kehitystä tiiviisti. Myös Tanskassa uusia 3D-laboratorioita ja tulostuskeskuksia syntyy yhä enemmän, ja on kiinnostavaa nähdä, miten toiminta laajenee jatkuvasti.
Michael Boelstoft Holte, Ph.D., M.Sc., 3D Lab Denmarkin johtaja

J5 MediJet: täydellinen all-in-one-ratkaisu lääketieteelliseen 3D-tulostukseen
- Edistykselliset ominaisuudet kompaktissa koossa: monimateriaalinen ja täysvärinen tulostus mahdollistavat realististen anatomisten mallien sekä poraus- ja leikkausohjureiden valmistuksen. Tulosteet ovat steriloitavia ja biokompatibleja – kaikki sertifioidulla työnkululla yhdellä ja samalla alustalla.
- Parempi suunnittelu hoitopaikassa: potilaskohtaisten 3D-tulostettujen lääketieteellisten mallien hyödyntäminen preoperatiivisessa suunnittelussa parantaa hoitotuloksia vähentämällä komplikaatioita, lyhentämällä leikkausaikaa ja nopeuttamalla toipumista sekä sairaalassaoloa.
- Tehostetut koulutus- ja harjoitusohjelmat: tulosta potilaskohtaisia malleja tarpeen mukaan opetuskäyttöön. Laajenna tuote-esittelyjä kouluttaessasi kenttähenkilöstöä ja lääkäreitä uuden lääkintäteknologian käyttöön.

Stratasys J5 MediJet®
J5 MediJet on suunniteltu lääketieteellisten mallien tuotantoon steriloitavista ja bioyhteensopivista materiaaleista, täysvärisinä ja tarkkoina.
Haluatko lisätietoa?
Ota meihin yhteyttä, niin kerromme, miten voit hyödyntää ainetta lisäävää valmistusta tuotantosi vahvistamiseen – tänään ja tulevaisuudessa.

Stratasys FDM®
Stratasys PolyJet™
Stratasys SAF™
Stratasys SLA®
Stratasys P3™ / DLP
UltiMaker FFF
Uutiset & Artikkelit
Asiakaskertomukset
Messut & tapahtumat
White Paper Dokumentit
3D-tulostus Opas
Protechista