3D-tulostettu robotti TV-tuotantoon

Ruotsalainen näyttelijä ja kuvittaja Mikael Riesebeck löysi ainetta lisäävän valmistuksen edut ja käytti 3D-tulostettuja osia robottidronessa. Robotti on osa keväällä Ruotsin tv:ssä esitettävän lastentuotannon tehosteita.

Näyttelijä ja kuvittaja Mikael Riesebeck perusti MIRART Productionin vuonna 2001. Tunnemme Mikaelin muun muassa Vallarnas Friluftsteaterin lavalta, jossa hän soitti useiden kausien ajan talonpoikakoomikkojen Stefanin ja Kristerin kanssa.

Kiinnostus kuvitukseen ja maalaamiseen oli olemassa jo lapsena, kun piirustuslehtiöt olivat täynnä tonttuja, peikkoja ja tieteishahmoja. Aikuisena kiinnostus näyttelemistä kohtaan otti vallan ja taiteellisuudesta tuli enemmän harrastus.

Mikaelin ensimmäinen luova työpaikka, jossa hän pääsi ympäristöeditointiin, oli lastenohjelmassa Jonson och Pipen, jonka tuotanto aloitettiin vuonna 2005. Siellä hän näytteli Pipeniä ja vastasi myös erikoistehosteista.

Mikael Riesebeck, Kurt & Lang (2020).

Muutkin tuotantoyhtiöt alkoivat olla yhteydessä ja Mikael sai useita mahdollisuuksia tehdä ympäristömuokkauksia sekä tv-sarjoihin että joulukalentereihin. Vuonna 2020 Mikael loi huumorisarjan Kurt och Lang yhdessä Artin ja Bobin kanssa. Pian viimeisen äänityksen jälkeen, tammikuussa 2021, Artilta ja Bobilta tuli pyyntö luoda kaikki tehosteet lastentuotantoon.

Tulevaisuuden kaupunki lentävän robotin kanssa

Mikaelille annettiin ohjeet kuinka kaupunkia pitäisi rakentaa ja sarjan tietyissä kohtauksissa esiintyisi robotti. Mikael ryhtyi luomaan useita erilaisia lyijykynäluonnoksia, joita hän näytti Art och Bobin ohjaajalle. Tietystä hahmosta ohjaaja halusi väriluonnoksen. Kun tuotannossa nähtiin robotin väriskaala, joka on otettu sarjan useista paikoista, he tekivät päätöksen.

Den första blyertsskissen av roboten.

Mikael ja tiimi kävivät läpi tietyt kohtaukset, joissa robotti olisi näkyvissä. He suunnittelivat kamerakulmat, kuvakäsikirjoituksen ja miten kohdetta käsitellään kamerassa.

Vaikeat geometriat perinteisille valmistusmenetelmille

Yleensä kun Mikael rakensi fyysisiä esineitä tuotantoihin, ne olivat kulmikkaampia malleja, jotta niitä voitiin tehdä pahvista. Mutta tällä hahmolla oli vaikeampi geometria ja pyöreät muodot.

3D-tulostus oli pelastus

Mikael ei ollut koskaan aiemmin ajatellut, että 3D-tulostus voisi olla työkalu hänen luomuksiinsa.

Perusteellinen viimeistelytyö

Osien viimeistelytyö koostui siitä, että ne ensin tasoitettin, hiottiin, sitten tasoitettin uudelleen ja hiottiin vielä kerran, ennen kuin oli aika siirtyä kitbashaamiseen.
Kitbashing on vanha tekniikka, jota on käytetty esimerkiksi vanhoissa avaruuselokuvissa kuten Star Warsissa — siinä otetaan osia eri rakennussarjoista ja käytetään niitä lisäämään yksityiskohtia ja mittakaavaa. Tätä robottia varten Mikael sai käsiinsä rakennussarjan venäläisestä sotilasajoneuvosta, ja robotin suuri silmä on tehty puolikkaasta pingispallosta.

Drönaren i TV-programmet.
Ohjelmassa nähty drone

Toisenlainen arvo fyysisissä esineissä

Kuten tiedetään, TV-tuotantojen budjetit voivat olla tiukkoja. Jos Mikael ei olisi pystynyt tulostamaan robottia 3D-tulostimella, hänen olisi pitänyt miettiä ratkaisu uudelleen ja todennäköisesti antaa työ eteenpäin 3D-graafikolle – mikä olisi ollut kallista.

Tuottajalla itsellään Art ja Bob -yhtiössä ei ollut suuria odotuksia ottaen huomioon pienen budjetin. He luulivat, että joku vain ostaisi dronen ja kiinnittäisi siihen erilaisia lisäosia, jotta se näyttäisi lentävältä robotilta.

Jos Mikael saa uuden projektin, hän aikoo ehdottomasti käyttää 3D-tulostusta uudelleen.

Suurimmat osat on valmistettu ABS-materiaalista Fortus 450 -tulostimella, ja robotin kasvot on tehty Stratasys J55 -tulostimella. Kaiken kaikkiaan ideasta valmiiseen rakenteeseen kului noin 14 työpäivää.

Lopullinen robotti vierailulla Protechin 3D-tulostusnäyttelyssä.

Skannaa ja 3D-tulosta varaosasi

Lue projektista

Valmista varaosia rikkoutuneiden tilalle ainetta lisäävän valmistuksen avulla

Lue lisää

Innovatiivinen hitsausjigi ULTEM:sta

Lue lisää

Yliopisto ratkaisee haasteita 3D-tulostuksella

Lue lisää

Stratasys H350 tulostaa erittäin suurella pakkaustiheydellä

Lue lisää

Stratasysin 3D-tulostimet vievät tuotekehitystä eteenpäin

Lue lisää

Tuotanto Stratasysin 3D-tulostimella jatkuu Raaco:ssa

Lue lisää

Tulosta konseptimalleja nopeuttaaksesi päätöksiä

Lue lisää

3D-tulostus virtaviivaistaa Støtekin työnkulkua

Lue lisää

ECCO nykyaikaistaa kengänvalmistustaan Origin One:lla

Lue lisää

Onnistunut investointi yliopistolle

Lue lisää

Suunnittelua ainetta lisäävälle valmistukselle

Lue lisää

3D-tulostus nopeuttaa Rapalan uistinsuunnittelua

Lue lisää

Useita 3D-tulostimia Louis Poulsenille

Lue lisää

Thule tulostaa vuorokauden ympäri

Lue lisää

Premo panostaa 3D-tekniikkaan

Lue lisää

Ainetta lisäävään valmistustekniikkaan (AM) panostetaan

Lue lisää

AM Tooling laajentaa työkaluvalmistustaan ​​3D-tulostimilla

Lue lisää

3D-tulostimet nopeuttavat kehitysprosessia odotettua enemmän

Lue lisää

3D-tulostimet tehostavat tuotantoa Roxtecissa Karlskronassa

Lue lisää

Mitekgruppen valmisti 3D-mallin Tukholman keskustasta.

Lue lisää

Landmeco vauhdittaa tuotekehitystä 3D-tulostuksella – kellon ympäri

Lue lisää

Siemens mullistaa varaosatuotannon ainetta lisäävällä valmistuksella

Lue lisää

Hiilikuituvahvisteinen Nylon 12 muutti kaiken

Lue lisää

uPrint nopeuttaa kehitysprosessia Aerialtronicsilla

Lue lisää

MakerBot 3D-tulostimet esikouluissa Kungsbackassa

Lue lisää

3D-tulostuksen hyödyt pakkausteollisuudessa

Lue lisää